Cikkek, publikációk

Őszi-téli arcápolás

Mindenki szereti, ha a bőre ragyogó és egészséges. Vannak azok a szerencsések, akiknek különösebb odafigyelés nélkül is szép a bőrük, és sokan vagyunk azok, akiknek ezért többet kell tennünk. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha megismerjük a bőrünket, és…

Az egészséges és szép bőr

Mindenki szereti, ha a bőre ragyogó és egészséges. Vannak azok a szerencsések, akiknek különösebb odafigyelés nélkül is szép a bőrük, és sokan vagyunk azok, akiknek ezért többet kell tennünk. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha megismerjük a bőrünket, és…

Menstruációs segédeszközeink története

Menstruációs segédeszközeink története Te mit használsz? Betétet? Tampont? Kelyhet? És azt tudod hogy régen mit használtak a lányok? A távoli ókor Az ókori egyiptomban puha papirusz köteget használtak a vér felfogására tamponként.  Ez a módszer (tampon) az egész földön elterjedt…

A szent és a profán – a menstruációs vér karrierje

A szent és a profán – a menstruációs vér karrierje ÓVAKODJ A MENSTRUÁLÓ NŐTŐL丨 ÉLJEN A GYÓGYÍTÓ VÉR丨MIÉRT LENNE TISZTÁTALAN? 丨A JELENÜNK NYUGATON  A történelem során számos kultúra ruházta fel misztikus jelentéssel  a menstruációt. Összefüggésbe hozták a holdciklussal és a…

Az első menstruáció

Az első menstruáció A MENARKÉ FIZIOLÓGIÁJA丨 A MENARKÉ IDŐPONTJA丨MIÉRT GOND HOGY EGYRE HAMARABB JÖN MEG? – Egy szép őszi reggelen történt. Elmentem pisilni, és véreztem. – Nyár volt, nyilván. Nyaraltam, vízparton, nyilván. Én voltam az egyetlen aki kimaradt a vízi hancúrozásból. –…

Miben más a nő mint a férfi?

Miben más a nő mint a férfi? A BIOLÓGIAI NEM丨 KAMASZKOR丨HORMONOK丨CSONTOK丨IZMOK ÉS LÁGYSZÖVETEK丨BŐR Olyankor, amikor elindul egy női jóga oktatóképzés, az első dolog, amit elmondunk,hogy a női jóga egy megengedő irányzat.  De mit enged meg és miért? A helyzet az,…

Intim higiénia

Intim higiénia A HÜVELY ÖKOSZISZTÉMÁJA丨 ÍGY ÁPOLD A HÜVELYEDET  A hüvelynek megvan a saját ökoszisztémája. Élnek itt olyan baktériumok, amelyek szükségesek az egészséges működéséhez és csakis velük együtt tarthatjuk fenn az egészséges hüvelyflórát. Az egészséges és a kóros hüvelyflóra között eltérés van…

Női anatómia I.

Női anatómia I. VÉNUSZDOMB 丨 SZEMÉREMTEST 丨 HÚGYCSŐNYÍLÁS 丨 HÜVELY 丨 CSIKLÓ 丨 SZŰZHÁRTYA 丨 MÉHNYAK 丨 MÉHSZÁJ 丨 MÉHNYAK NYÁK 丨 MÉH 丨 ENDOMETRIUM 丨 PETEVEZETÉK 丨 PETESEJT 丨 Egyszer volt, hol nem volt, a távoli norvégiában volt két szexblogger, akik orvosi egyetemi éveik alatt alap kérdéseket tettek fel a női…

Mellfeszülés és fájdalom mint PMS tünet

Mellfeszülés és fájdalom mint PMS tünet Ahhoz, hogy megszabaduljunk a mell érzékenységétől és fájdalmától, meg kell ismernünk, hogy mi okozza. A leggyakrabban menstruáció előtt jelentkezik, ami rendszerint a ciklussal járó hormonális változások miatt van. A menstruációs ciklus luteális szakaszában (mensi…

Szankalpa

Szankalpa Szeretem magam és szeretetet sugárzom. Egészséges vagyok. Harmónia, béke, egyensúly van bennem. Mi az a szankalpa? Egy gondolat, elhatározás, szándék, amit egyes szám első személyben, jelen idejű, pozitív kijelentésként fogalmazol meg. A pozitív gondolkodás lényege, hogy az erősségekre és…

A menstruációm és én

A menstruációm és én Nekem elég későn jött meg. Emlékszem, az összes barátnőm már rég javában menstruált. A testem persze változott, (elég zavarba ejtő módon: nehezen tudtam összeegyeztetni a régi én-képemmel, plusz a fejemben megalkotott nőiség mintával) de mensi még…

Jógaoktató vagyok és legyen végre saját honlapom!

KARRIER Jógaoktató vagyok és legyen végre saját honlapom! Ha beírod a keresőbe hogy “ingyen honlap” máris találkozni fogsz számos lehetőséggel. A teljesség igénye nélkül a legismertebb szolgáltatók a webnode, a wix, és a wordpress. Mindnek van fizetős változata is.  Ezek többnyire sablonokkal…

Az érintésről

jóga Az érintésről Jógaórán gyakran előfordul, hogy az oktatóval, vagy páros (kontakt) jóga gyakorlat esetén egy másik gyakorlóval fizikai kontaktusba kerülünk. Vannak emberek, akik ettől nem érzik jól magukat, nem szeretik, ha idegenek érintik őket, illetve nekik kell megérinteni idegeneket. Az…

A derékfájás anatómiája 1.

anatómia A derékfájás anatómiája 1. A csípőhorpasz izom (m. iliopsoas) a medence belső részében található, a nagy horpaszizom (m. psoas major, mely a gerincoszlop ágyéki szakaszán ered és a combcsonton tapad) és a csípőizom (m. iliacus) együttesen alkotják. Ez az…

Oldja a stresszt a jóga?

Oldja a stresszt a jóga? Sem a stressz, sem a jóga nem új, viszont mindkettő nagyon népszerű manapság, és mindkettő egyre többek számára elérhető. Vajon azok, akik a frusztráltságukat, és a frusztrációiknak tulajdonított ezerféle testi tünetüket a jóga által szeretnék…

A stressz

ájurvéda A stressz A stresszre adott reakció célja az, hogy az ember egy számára veszélyes szituációban harcoljon vagy elmeneküljön. Ehhez a szervezetnek energiára van szüksége. Ezért a máj a benne raktározott glikogént glükózra bontja, amit a vér az izmokhoz szállít.…

Egyensúlyozz!

jóga Egyensúlyozz! Egyensúlyi testhelyzetek gyakorlásával fejleszthető a testtudat és a mozgáskoordináció. Aktiválják a gyökér- és a köldökcsakrát, növelik az életerőt, az önbizalmat és az összpontosítás képességét (stresszoldás!). Az egyensúlyérzék fejlődése már az anyaméhben elkezdődik, és fejlesztése a születés után azonnal…

Lélegezz!

Lélegezz Mit tudhatunk meg a jóga szentírásokból a légzésünkről? A fordítás, miszerint pránájáma‒légzőgyakorlat nem adja át a folyamat lényegét, de nincsen rá jobb szó. Két részből áll: prána, mint energia, életlevegő, vagy életfontosságú lélegzet, és ájáma mint nyújtás, kitágítás, szabályozás.…

Mi és a Női jóga

Mi és a női jóga 2010 szeptemberében kezdődött közös történetünk, amikor megismerkedtünk egymással a Bhaktin (Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola), vaisnava jógamester szakon.Az első nap összebarátkoztunk, és ugyanekkor el is kezdtünk együtt dolgozni. Együtt gyakoroltunk, tanultunk, gondolkoztunk, filozofáltunk, ettünk, ittunk, nevettünk és…

Mi a női jóga?

Mi a női jóga? Mindig is voltak a spiritualitás útját járó nők.Azonban fontos szem előtt tartani, hogy mit is akarunk a jógával elérni.A jóga ugyanis nagyon sokrétű és hatalmas erejű tudástár. A női nemi működés ciklikus, folyamatos körforgásban vagyunk(a menarkétól…

A ciklusról ájurvédikus szemüvegen keresztül

A ciklusról ájurvédikus szemüvegen keresztül Az ájurvéda a menstruációt egyfajta tisztulási folyamatként értelmezi, ami nemcsak fizikai, hanem energetikai szinten is végbemegy. Az energiaáramlás ilyenkor megváltozik testünkben: a lefelé-kifelé áramló energia dominál (apána váju). Minden, a természetes áramlást megakasztó eljárás ebben az…

Testünk szövetei

Testünk szövetei Az ájurvéda a három dósa, a hét dhátu (testszövetek) és a három mala  rendszerén keresztül közelíti meg az emberi testet (és szellemet), illetve annak egészségét. A malák: méreganyagok, azaz vizelet (mutra), izzadtság (szvéda) és széklet (puris). A malák a hét…

Az vagy, amit megeszel?

Az vagy amit megeszel? Az ájurvéda szerint a megelőzés a legfontosabb, de a helyreállításban is fontos a szerepe. A fizikai testünk ételből építkezik, ezért  a legfontosabb a helyes táplálkozás kialakítása és annak a fenntartása, hogy egészségesek maradjunk. A betegség leggyakoribb…

Ájurvéda intro

Ájurvéda intro Az Ájurvéda tanai szerint a normalitást egyénileg kell értelmezni – vagyis nem a többség számára közös kategóriákba igyekszik beszorítani, hanem személyre szabott javaslatokat ad, figyelembe véve az adott egyén fizikai és mentális aspektusait is. A három dósa, a hét…